הורמוני האושר

3 דק קריאה כדי להבין מה מפעיל את הלכי הרוח שלנו ומה לעשות כדי לשנות אותם.

דופמין, אוקסיטוצין, סרוטונין, אנדורפין … ארבעת הכימיקלים האנדוגנים הללו (המיוצרים על ידי הגוף) משחקים תפקיד מפתח בהלכי הרוח שלנו וזאת לטוב או לרע.

הם תומכים בהעברת המידע בגופנו, אם בין הנוירונים (אז הם פועלים כמוליכים עצביים) או דרך מחזור הדם לאיברים (המכונה כהורמון).

כל אחד מהם מופרש במצבים ספציפיים והם מקושרים להפעלת הרגשות החיוביים, אם נתמקד בהורמונים אלו, נוכל ללמוד על התנהגויות או על אותם המצבים בהם מתבצעת ההפרשה שלהם וכך על דרכי הפעולה שעלינו לנקוט בהם כדי לתמוך מעשית בהפרשתם מדי יום

האנדורפין
הורמון האושר

האנדורפין

הורמון האושר

האנדורפין: אושר

הורמון זה ידוע היטב לכל ספורטאי (ולאנשים שצוחקים הרבה!) כי הוא גורם לתחושת רוגע, רווחה או אופוריה תוך הפחתת מתח וחרדה. כמו כן, יש לו גם אפקט משכך כאבים משמעותי.

אנדורפין מופרש במהלך מאמץ משמעותי: סקס, ריצה למשל, אם נצליח לשמור על קצב ריצה נוחה למשך חצי שעה,נרגיש את ההשפעות של השחרור האנדורפין. אנדורפין מופרש מהר יותר בעת שימוש של צחוק. מספיק במספר דקות כדי להרגיש את היתרונות שלו

בנוסף ההשפעות הקצרות טווח שלו (תחושה של הנאה, משכך כאבים …) האנדורפין מאוד יעיל בהפחתת רמת המתח והחרדה.

המלצה: אין כמו צחוק כדי ליצור בקלות אנדורפינים בגוף! קחו כמה דקות ביום שהקשיבה לבדיחות או תכנית בידור אהובה עליכם במהלך נסיעה לדוגמה. מספיק בכמה רגעים כדי לחוש על בשרכם את ההשפעה של האנדורפין.

דופמין
פעולה והנאה

דופמין

פעולה והנאה

דופמין: פעולה והנאה

הפרשת הדופמין נגרמת על ידי מצבים אותם הוערכו כנעימים ע"י המוח שלנו. הדופמין מייצר תחושה של הנאה (כך מורגש כשאוכלים קוביית שוקולד או כשמנצחים במשחק, למשל)

תחושת/חווית ההנאה מורגשת ואז הופכת  למעודד רב עוצמה לעשייה או להשגת המטרות שלנו. כשהגלגל מתחיל לנוע, התחושה חוזרת שוב, לכן יש סיכון להתמכרות לדופמין.

הדופמין נותן לנו רצון לעשות, להתנסות ולהתמודד עם אתגרים. הפוך, רמות נמוכות של דופמין ימצאו אצל אנשים עם נטייה להתמהמה או עם חוסר התלהבות

המלצה: חלקו את המטרות ליעדים קטנים שניתן להשיגם יום יום. השגת היעדים שלכם לטווח הקצר. ייצרו את הדופמין (ולכן תחושת/חווית ההנה) וידרבן אתכם להמשיך במאמצים !

סרוטונין
איזון במצבי הרוח שלנו

סרוטונין

איזון במצבי הרוח שלנו

סרוטונין: איזון במצבי הרוח שלנו

הסרוטונין הידוע במעורבות ישירה בתופעות דיכאון.

הסרוטונין מיוצר כאשר אנו חשים כשאחרים מעריכים אותנו כשאנחנו מעריכים את עצמנו. הסרוטונין גורם לנו תחושת רגוע ואופטימיות.ההפך, חוסר בסרוטונין מקדם עצבנות אימפולסיביות

כמו האנדורפין, הסרוטונין מופרש ע"י פעילות גופנית. כמו כן, חשיפה לשמש גם מועילה מאוד כדי לעלות את רמת הסרוטונין.

המלצה: למדו ליהנות מההצלחות שלכם. לדוגמה, בשעות אחר הצהריים המאוחרות, קחו כמה דקות כדי לרשום את מה שאתם הצלחתם היום. אין צורך בצלחות "גדולות", רק ליהנות מהדברים שאנו נושאים בבטן שלנו כל יום …!

אוקסיטוצין
הורמון החברתי

אוקסיטוצין

הורמון החברתי

אוקסיטוצין: הורמון החברתי

האוקסיטוצין ממלא תפקיד מרכזי ביחסים החברתיים שלנו.

ואכן, הוא מיוצר בזמן קיום מערכות יחסים חברתיים חיוביים (למשל, חיבוק, נתינה או קבלת מחמאות, כאשר אנו מקבלים מתנה …).

האוקסיטוצין משחרר בנו תחושה של אינטימיות ואמון, נוצר מאינטראקציות חברתיות והתנהגויות מסגנון אלטרואיסטי ושיתופי.

המלצה: אפשרו לעצמכם רגעים טהורים של רוך. קחו בזרועותיכם את בן/בת זוגכם/ן, ילדיכם או את החיות המחמד שלכם. תחושו ממש כמו זריקה אמיתית של אוקסיטוצין שתגרום לכם להיות עוד יותר מסוגלים להיות בקשר עם אחרים!!

 

מקווה שנהנתם ואם זקוקים לעזרה אני מזמין אתכם לפנות אליי ישירות לנייד 0559686195

או בהודעות פרטיות אם יותר נוח 😉

ג'יימס אייזיק

נב: שיתופים יתקבלו בברכה 😍

..

מהו מנטור ומה הוא עושה עבורך ?